30 Sie

Operacja nogi

Po operacji nogi potrzebna jest oczywiście rehabilitacja po operacji biodra. Początkowo wypoczynek ogranicza się do pozycji leżenia na plecach z lekko odwiedzionymi udami i klinem zabezpieczającym przed skrzyżowaniem nóg podczas snu. Trzeba bardzo uważać na biodro po operacji. Należy zwracać uwagę na stopę nogi operowanej, by nie rotowała się palcami do środka lub na zewnątrz. Jest to bardzo ważne dla chorego, operowanego biodra. Optymalne ustawienie to palce skierowane ku górze i lekko na zewnątrz.

Najniebezpieczniejsze są zakrzepy.

Pieczenie w okolicy pięty trzeba szybko eliminować przykładowo podkładając pod kostkę mały ręcznik lub poduszeczkę. Długotrwały nacisk na piętę może spowodować bolesne odparzenie skóry. Nie można dopuścić do oparzeń i odleżyn. Nie należy wykonywać obszernych skrętów tułowia, wszystkie potrzebne przedmioty powinny w miarę możliwości leżeć w zasięgu rąk pacjenta. Musi on mieć swobodny dostęp do picia i jedzenia. Posiłki muszą być lekkostrawne, a woda zawsze w zasięgu ręki. Po około trzech tygodniach, gdy rana pooperacyjna dobrze się goi a biodro nie jest bolesne, można odwracać się na bok po stronie operowanej nogi . Najważniejsza mimo wszystko jest rehabilitacja po operacji biodra. Na boku po stronie nieoperowanej można kłaść się dopiero po upływie jakichś trzech miesięcy, wyłącznie z dużą poduszką ułożoną między nogami, zabezpieczającą przed nadmiernym przywiedzeniem nogi operowanej gdyż wcześniejsze układanie się na tym boku dozwolone jest za zgodą lekarza prowadzącego. Jeśli lekarz się nie zgodzi nie wolno tego robić pod żadnym pozorem.

Od razu po operacji trzeba zacząć taką rzecz jak rehabilitacja po operacji biodra. Jest to bardzo ważne aby powrócić do normalnego funkcjonowania. Opierając się na łokciach a następnie na wyprostowanych rękach, unosimy tułów przechodząc z leżenia do siadu. Aby bezpiecznie opuścić nogi za łóżko, wkładamy poduszkę bądź ręcznik między uda, ściskamy nogi do siebie i powoli zsuwamy je z łóżka, przesuwając jednocześnie ręce i pośladki w drugą stronę.